195 dk.

195 dk.

İzmir, Bornova. Yol kenarından yürüyoruz. Nefes almaksızın konudan konuya atlıyorum. Kafam gerçekten de çok karışık. Matematik 1. Fizik 2. Türkçe. Edebiyat da çözse miydim, puan getirir miydi acaba? Paragraf sorularında inanılmaz zaman kaybettim. Fotosentezi kaç tekrara rağmen hala tam bilemiyorum. Bitkisel dokuların çeperleri esnek miydi? Mayoz bölünmede kaç hücre elde ediliyordu? Aha! Ege üniversitesi bilgisayar mühendisliği binasının yanından geçiyoruz. Babam’a iç geçiriyorum. ‘Burası olsun başka bir şey istemem!’. Acaba taban puanı bu sene kaç olacak? Arkadaş! Her sene sınav sistemi mi değişir ya! Bizden daha bir önceki sene sadece Mat 1, Fen 1 vardı. Nerden çıktı şu integral! Yeminle çarpma bölmeyle üniversiteye giriliyordu ne güzel…

Çok fazla hatırlamıyorum. Babam ne diyerek dinledi ya da ne kadarını hatırlıyor hala. Şimdi bakıyorum da, gülsem mi, dövünsem mi bilemiyorum. Dünyanın en karmaşık bileşenlerinden biri. İnsanoğlu. Potansiyelini ve enerjisini bu kadar boşa harcamasını nasıl başarabiliyor?

Tabiatın konunu olarak biliyordum aslında. Yani bir şekilde seleksiyona uğramamız gerekmiyor muydu çoktan? Ya da o kadar fazla üremişiz ki, dünyanın tüm dengelerini alt üst edecek kadar. O kadar gereksiz. O kadar sığ ve yapmacık.

Aynı durum üniversite sınavına girdiğimde de karşıma çıkıyor. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen narsist kişiliklerce hazırlanmış bir düzen ve kurallar bütünü. Durmadan kendimi kıyasladığım yanlış ve doğru sayıları. Hayatta sunulan seçeneklerden sadece birisinin doğru olabileceği yanılgısıyla büyümüş milyonlar. Kendimi ve bildiklerimi 195 dakika içinde anlatmamı istiyor. Daha herhangi bir eylemi aralıksız o kadar süre boyunca bilinçli bir şekilde sürdürememiş olduğum gerçeği de ayrı yankılanıyor zihnimde.

Kafamı eğiyorum. Avuçlarım biraz terlemeye başlamış. Sınav paketinden çıkan şekeri yesem mi acaba? Neyse, sadece kurşun kalemi çıkarıyorum. Cevap anahtarına daha kodlanacak çok şey var. Ben kimdim? Onu kodluyorum. Aslında eğlenceli biraz da. Sıralı kutucuklar üzerinden oluşan desenler falan. Başlıyoruz…