Zamanın hızı ile ilgili..

Zamanın hızı ile ilgili..

Zamanın hızı ile ilgili tahminlerden cok daha fazla önemsenmesi gereken bir değeri olmalıydı insanlar için. Laf arasında yadırganacak haliyle bile tanık olduğunuz kadarı sizi yeterince tatmin etmişe benzemiyor. Aynı döngüler içerisinde farklı birçok hamle şansına rağmen çaresizlikleriniz de hiç değişmedi. Belki en başından beri biriktirdiğiniz nedenleriniz vardı. Hep bir fırsatını yakalayıp olabildiğince haklı olmayı deneyecektiniz. Daha kendinizin bile keşfedemediği yeteneklerinizi sergilemeyi de düşünebilirsiniz. Ama korkuyorsunuz. Hiç olmadığı kadar birbirinizden korkuyorsunuz. Cesur gibi davranmaktan başka seçeneğiniz yokmuş baskılarına aldanarak, yapay alışkanlıklarınıza alkış tutuyorsunuz.

Bir matematik düzeni hep söz konusuydu halbuki. Siz saymayı ögrenmeden öncesi için de bir matematik hep söz konusuydu, hep yoğundu. Hep karmaşık. Hem de sağlaması defalarca yapılmış bir kağıt oyunu.

Yani renkler de vardı siz tasvir edemeseniz de çok önceleri. Sıradan izlenimlerinizi paylaşmaktan bu kadar çekinmeye başlamadan önceki siyah beyaz duvarların arkasında bile, rengarenk yaşamlar vardı. Yani vardır. Yani renkler hep aynıdır.

O yüzden göçebe hafızası olanlar için tahmini zor bir varsayım yapmak gerekiyor şimdiki zamanda. Derin matematiksel hesaplamalar uğruna vazgeçtikleri ve vazgeçebilecekleri eylemsizliklerine atıfta bulunmak gerekiyor. Birikimin, yani salt miras denebilecek öz bilginin, yansıması olarak görebileceğiniz birçok halinden hangisine yönelik hamle yapacağınız bilmecesine türlü hileler katılmış olabilir (ki siyaset, sanayi devrimiyle birlikte fazlasıyla yozlaşmıştır). Toplumsal refleksleriniz tonlarca menfaat altında farkedilmeyebilir. Ancak, bireysel varolusun, kişisel enformasyonun derinliklerinde bir arayışa ihtiyaç duymalısınız. Kalabalıklara karışmadan once aynalara bakmalısınız. Sizden farklı, birbirinden farklı.