Korkak tahminlerle büyümek üzerine..

Korkak tahminlerle büyümek üzerine..

Korkak tahminlerle büyümek üzerine aslında kimsenin farkedilebilir belirtiler göstermediğine inanmamı beklemeyin benden. Cesur gibi davranmak dışında, bir araç olarak kullanabileceğiniz tavırlarınız bile yok denecek kadar azınlıkta. Ve sonlandıramadığınız her heves için hatırlamayı beklediğiniz onlarca hamle imkanı yaratmış olmayı artık bir kazanım olarak sunamazsınız. Yetiştirilişinizdeki eksiklikleri hangi kosullarda bahane olarak gosterebileceğinize iyi çalışmış da olabilirsiniz. Ama tüm kurguda sadece yanlış olanların etrafınızda toplandığına inanmaktan daha başka ve ciddi planlarınız olmalıydı. Mesela sınırlarını kendiniz çizdiğiniz hayalleriniz olabilirdi. Kendinizin tanımladığı iyi ve kötü. Ya da kendinizin görebildiği siyah ve beyaz.

En önemlisi belki de, artık peşinden iştahsızca koşturmamanızın farkında olacağınız zamandan, nedensizce uyum sağlama sürecine girdiğiniz ucuz tapınaklarınızdan kurtulabilirdiniz. Bulunduğunuz toplum/düzen içinde hiç aklınıza bile getirilmeyecek boyutlarıyla düşünmek zorunda olmadığınız için sorgulamaya değer bulabileceğiniz farklı düzenleri, çevrenize önceden konumlandırılmamış, başkalarınca tasarlanmamış yaşama biçimlerini, araçlarını kastediyorum. İğrenme seviyesindeki tepkilerinizi sakınmadığınız kendi türlerinizden ne kadar uzaklaştığınızı vurguluyorum. Yani korumak zorunda kaldığınızı düşündüğünüz düzendeki umursamazlığın, bilinçsizliğin ve daha sayılabilecek bir çok tutarsız çabanın kaynağı olarak şimdiye kadar sadece bir hiç elde edebildiğiniz gerçeğinden kaçmayı denemeden once utanmayı akıl etmeliydiniz.

Bu yüzden anlamsız iddialar olarak tanımlayabilirsiniz yazılanları. Ve tüm bunlara inat daha falza sahip çıkabilirsiniz bağnaz alışkanlıklarınıza. Daha fazla harcarsınız geleceğinizden. Her zamankinden daha çok imrenirsiniz yeni gezegenlerin gösterişine. Ama tarih, kitaplara sıkıştırdıklarınızdan cok daha başka gerçekleri, başka düşünenleri hatırlayacaktır.