Demokrasi yalanı üzerine..

Demokrasi yalanı üzerine..

Sanki demokrasiyi yaşayabileceğiniz yalanı üzerine kurduğunuz bir dolu hayaller için sizi şimdiki zamanda uyarma gereği duyanlar hep oldu. Kocaman korkularından ancak gereğinden fazla ses çıkartarak arınabileceğini zannedenler de aynılarıydı. Sonra en saf emeklerinizin tepesinde kahkahalara boğulanlar. Neyi bilmeniz ya da nasıl becermeniz gerektiğine atıfta bulunanlar. Varoluşunuzun temelleri hakkında, tüm inanç geleneğinize aykırı yorumlar yapanlar da.

Kimyanıza olan öfkenize ufak bir ara vermelisiniz belki de. Sayabileceğimiz onca tabirin karşılığına koymanız beklenen sürülerin aksine, hafızalarınızı zorlamanız bile yersiz. Biz sadece tek bir kimliğe, hep aynı ilkelliğe küfrediyoruz. Hep biryerlerde unuttuğumuz, ancak unuttuğumuzu bile bile dönüp yüzleşmeye cesaret edemediğimiz o tarihin en görkemli yaratığının, aklıyla açlığı arasındaki uçurumda nasıl ezilebildiğine tanık oluyoruz. Yani şimdiki zamanda yapılabilecek en yanlı istatistikler bile kendinizi sorumlu tutuyor. Yani onlarca cilt terimden ve tecrubeden geriye kalan şey, hiç usanmadan yenik düştüğünüz açlığınız.

Ve hepsine rağmen tam anlamıyla tarif edemediğiniz misyonlarınızın emrinde büyük, çok büyük başarılara koştuğunuzu zannedebilirsiniz. Cahilliğinizle olan ve sizi asla yanıltmayacağını düşündüğünüz tüketme küstahlığınızdan sağladığınız cesaretinizle mi kurmayı planlamıştınız geleceğinizi. Bu sefer en acımasız halinizle, en kusursuz hesaplamalarla sağlamasını yapacağınız milyonlarca insan için hala denemeye değer teorileriniz mi kalmıştı.

Aslında heveslerinize haksızlık ediyormuşuz gibi durabilir ilk bakışta. Ya da sürekli sonunu sabırsızlıkla beklemeye alıştırıldığınız evrenin söylemlerini meşgul edenlerden savunma da talep edebilirsiniz. Ancak önünüzden gelip geçerken farkedemediğiniz özünüz (özgürlüğünüz) için bu kadar fazla göz yaşı gereğinden fazla olabilir. En ağır hükmü verebilecek inançlarınız bile sizi bu sefer yüz üstü bırakabilir. Samimiyetinizle ve bonkörce dağıttığınız ahlak önermelerinden bu kez siz zararlı çıkabilirsiniz.

Çünkü en iyi ihtimaller dahilinde sürdürmeye çalıştığınız liderliğiniz hiçbir reel hedefe yönelik örnek temsil etmiyor. Düşünme yeteneğiniz için bile tereddütsüz devam etmesiyle kurguladığınız zamanın eşliğinde nasıl bir irade hayal etmiştiniz ki. Aceleniz ile pişmanlıklarınızı ayırmadan. Başkalarının tasarladığı koltuklarda, rahatınızla övünerek. Başkalarının fikirlerinde, kendinize olan güveninizden bahsederek. Başkalarının geleceğinde. Kendi umutlarınızı tartışarak.

Belki de unutun gitsin. Siz sadece uyanın. Demokrasiyi sindirememiş bünyelerin, ilanından kısa bir süre sonra, kış uykusuna sürüklediği toplumunuzu artık uyandırın. Modernizmin duvarları arasında çürümüş adaletinizi ve yeteneklerinizi yeniden kazanın.